Кафедра вищої математики

Мова:

12 травня – Міжнародний день жінок у математиці

12 травня відзначається Міжнародний день жінок у математиці.
Жінки кафедри вищої математики активно займаються науковою та освітньою діяльністю, що відіграє значну роль в успішній діяльності Університету (сприяємо досягненню Цілей сталого розвиту 4 та 5).
Чому саме цей день? 12 травня 1977 року народилася Мар’ям Мірзахані — перша жінка, яка була нагороджена медаллю Філдса. Мар’ям Мірзахані зробила революцію в гіперболічній геометрії та теорії модулів. Її новаторські методи дослідження простору геодезичних ліній на гіперболічних поверхнях стали фундаментом для сучасних проривів у спектральній теорії. На жаль, вона прожила дуже коротке життя – науковиці не стало у липні 2017 року.

12 травня - Міжнародний день жінок у математиці 12 травня - Міжнародний день жінок у математиці
Проте її ідеї живуть. У нещодавньому прориві, математикині Наліні Анантгараман та Лора Монк використали ідеї Мірзахані для доведення, що для більшості гіперболічних поверхонь компактного типу нижня межа спектру оператора Лапласа досягає критичного значення 1/4. Це означає, що такі поверхні мають максимально можливий спектральний розрив, що відіграє ключову роль у динаміці та квантовій хаотиці.
12 травня - Міжнародний день жінок у математиці
Результат опирається на поєднання глибоких інструментів: аналізу довгих замкнених геодезичних, теорії графів та імовірнісного підходу до простору Ріманових метрик.
Цей результат не лише продовжує роботу Мірзахані, а й демонструє, як її бачення відкриває двері до розуміння складної взаємодії між геометрією, спектральною теорією та динамічними системами.

Вітаємо всіх жінок, що займаються математикою або лише думають про це, бажаємо цікавих задач та яскравих результатів!

12 травня - Міжнародний день жінок у математиці